Kalp Ritmini Bil

AF neden zarar verir?

AF’nin neden zarar verdiğini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kalbin normal pompalama işlevini nasıl sürdürdüğünü incelemek gerekir. 

Kalbimiz her bir normal atışında bir pompa gibi kasılır ve içindeki kanı atardamarlara doğru pompalar. Daha sonra gevşeyerek içine kan dolmasını sağlar ve tekrar kasılır. Üstte bulunan odacıklar (kulakçıklar), içlerindeki kanı altta bulunan odacıklara (karıncıklar) aktarır ve bu odacıklar da kanı vücuda doğru pompalar. Her bir kalp atışında tekrarlanan bu işlem ancak kalbin her defasında ve ritmik olarak elektriksel uyarılmasıyla mümkündür. Bu ritmik uyarılar sağ kulakçıktaki “sinüs düğümü” adı verilen dokudan kaynaklanır. 

AF’de sinüs düğümündeki uyarılar ortadan kalkmıştır ve kalp düzensiz ritimde kasılır. Kulakçıkların elektriksel faaliyetleri bozulduğu için de kulakçıklar kısa sürede kasılma işlevini yitirir ve kulakçıkların içinde kan göllenmeye başlar. Göllenmeye bağlı küçük kan pıhtıcıkları oluşabilir. Kalp içindeki bu pıhtıcıklar kalbin kasılmasıyla atardamarlar aracılığıyla vücudun farklı bölgelerine ulaşabilir ve damarları tıkayabilirler. Söz konusu tıkanma beyin damarlarında olursa felce (inme) sebep olur.
AF hastalarındaki inme riski yüksektir; kalbinde ritim bozukluğu olmayanlara kıyasla AF’si olanlar 5 kat daha yüksek risk altındadırlar. Ayrıca ileri yaş, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, daha önceden inme veya kalp krizi geçirme gibi etkenler de AF hastalarındaki inme riskini daha da artırır. Bu nedenle, AF teşhisi konan hastalara bu inme riskine karşı koruyucu ilaçlar verilerek söz konusu yüksek risk azaltılmaya çalışılır.