Kalp Ritmini Bil

Nabzınız normal mi?

Aşağıdaki özelliklere dikkat edin:

  • Nabız hızı: Normal nabız hızı kişiden kişiye farklılık gösterebilirse de yetişkin ve sağlıklı insanlarda dakikada istirahat sırasında dakikada 60-100 arasındaki hızlar normal kabul edilir. 60 /dk nın altındaki kalp atım hızı “bradikardi”, 100/dk nın üzerindeki kalp atım hızı ise “taşikardi” olarak adlandırılır. Kalp veya nabız hızı birçok faktörden kolayca etkilenir; heyecan, stres, kafein, soğuk veya sıcak ortam, kalp hızını kolayca artırabilir. Bu nedenle kalp hızının yüksek bulunması çoğu zaman hastalık işareti sayılmamalıdır. Diğer yandan istirahat halinde kalp hızı 60/dk nın çok altında olabilir. Özellikle düzenli spor yapan kişilerde kalp ekonomik çalışmayı öğrenir ve ortalama kalp hızı yavaşlar. Bu durum sık görülen normal bir durumdur.
  • Nabzın düzeni: Nabız düzenli olmalı; nabız aralıkları ritmik olmalıdır .

Her bir şekil içinde yer alan elektrik sinyali (EKG) bir kalp atımı, bir nabızdır.


Bazen “erken vuru” veya “ekstra sistol” adı verilen sıra dışı kalp atımları seyrek ve bir defalık – anlık düzensizlik oluşturabilir. Bu durum hastalık sayılmaz. Nabzın tamamen düzensiz olması, hiçbir düzeninin bulunmaması anormal bir durumdur ve kısa süre içinde doktor muayenesi gerektirir.

Nabız ölçümü nasıl yapılmalı ?


Nabız ölçümü öncesindeki 30 dakika içerisinde egzersiz yapmamış, kafein içeren içecekler ve sigara içmemiş, alkol almamış, burun ve göz damlası kullanmamış olduğunuzdan emin olunuz. Ölçümü sessiz, sakin bir ortamda yapınız . Ölçüm öncesinde bir sandalyede (ayaklar yerde, sırtı dayanmış ve kollar kalp hizasında destekli olacak şekilde) en az 5 dakika oturunuz. Ölçüm sırasında konuşmayınız. Nabzı değerlendirileceğiniz kolunuzu, masa v.b. gibi bir desteğin üzerine koyunuz. Kolunuzu dirsekten 90 derecelik açı yapacak şekilde bükünüz, el bileği düz ve avuç içi yukarı bakacak şekilde elinizi yerleştiriniz. Diğer elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını sağ el bileğinizde baş parmak tarafına yakın olacak şekilde bilek atardamarı (radiyal arter) üzerine yerleştirerek nabzı hissediniz.Arter üzerine parmak uçları ile hafif baskı uygulanmalıdır (fazla basınç uygulandığında nabız kaybolabilir, basınç yetersiz olursa atım hissedilmeyebilir). Nabız atımlarının hissetmeye başladıktan itibaren 60 sn. süreyle atımları sayınız. Elde ettiğiniz rakamı kaydediniz. Nabzın ritmini ritmik veya aritmik (düzenli veya düzensiz) olarak değerlendiriniz.